Hogyan vegyük észre még idejében az alattomosan gyilkoló kórt?
Melyik anyajegyszűrési módszer a leghatékonyabb a halálos melanoma idejében történő felismerésére?
A bőrráknak két szélsőséges véglete van: az egyik ’jóindulatú’ míg a másik rendkívül agresszív. A ’jóindulatú’ bőrrákkal évekig el lehet élni bármilyen komolyabb következmény nélkül, míg a melanoma már 1-2 év leforgása alatt halálhoz vezethet.
A melanoma a bőr legfelső rétegében található festéktermelő sejtek (melanocyták) rosszindulatú daganata. Mivel a bőr legfelsőbb rétegében nincsenek sem vér- sem nyirokerek, amíg a melanoma ebből a rétegből nem terjed tovább, addig nem is tud áttétet képezni más testrészekbe. Ezért fontos a melanoma korai felismerése és eltávolítása.
Egyszerűen hangzik – de mégis hol a probléma?
Sajnos mivel a korai stádiumú melanoma kinézetre egy békés anyajegyhez hasonlít, azzal teljes mértékben összetéveszthető, ezért nagyon nehéz a felismerése.
Éppen ezért életmentő lehet az anyajegyek rendszeres és alapos szűrővizsgálata.
A bőrrák szűrés életet menthet, bizonyítékul, íme, néhány eset az elmúlt időszakból, ahol a melanoma felismerése szabad szemmel lehetetlen volt.
Az, hogy ilyen korai állapotában tudtuk diagnosztizálni a melanomát az a saját összehasonlító technológiánknak köszönhető, ami a helyszíni vizsgálatokat követően a kiértékelő központunkban kerül elvégzésre. Az egyedülálló módszerünk sikerének titka az, hogy teljes bőrtérképet készítünk és minden anyajegyet egyesével megvizsgálunk, összehasonlítjuk azt a korábbi állapotával is.
Ha valaki csak a gyanús anyajegyekre koncentrál csupán, akkor könnyen elnézhet egy kialakulóban lévő, korai melanomát.
Lássuk az eseteket!
Az első egy 43 éves nő esete, aki 2009 óta jár hozzánk ellenőriztetni az anyajegyeit. Bár a páciens melanoma rizikója alacsony, mégis a negyedik szűrése után, az összehasonlító elemzésnek köszönhetően felismertük a melanomát, még a korai (in situ) stádiumában volt. A páciens sem gyanakodott és a vizsgálatot végző szűrőorvos sem tudta diagnosztizálni ebben a korai stádiumában.
A második egy 46 éves férfi esete, aki 2007 óta jár hozzánk szűrésre. Ő is alacsony melanoma rizikójú páciens: összesen 5 db anyajeggyel a bőrén. A legutóbbi, 2014 januárjában történt szűrésén felismertük a változást az egyik anyajegyében, amit a szövettan melanomaként igazolt. Ebben az esetben sem gyanakodott előzetesen a páciens, és a helyszíni szűrés során az orvos sem vette észre.
A következő egy 36 éves női páciens esete, aki átlagos bőrrák rizikóval rendelkezik, 2008 óta jár hozzánk szűrésre. A legutóbbi, most decemberben végzett szűrés alkalmával is csak a speciális az összehasonlító elemzésünk segítségével tudtuk diagnosztizálni a melanomáját. Sem a páciens nem észlelte az elváltozást, sem a vizsgálatot végző szűrőorvos nem tudta e korai stádiumában azt észrevenni – a szövettani diagnózis szerinti Clark II, Breslow 0,252 stádiumú melanomája volt.
Végezetül egy 42 éves női páciens érdekes esete: 2013 januárjában érkezett az első alkalommal anyajegyszűrésre rendelőnkbe. A bal combján lévő anyajegyét annak szabálytalansága miatt eltávolításra javasoltuk, de ő ezt akkor nem vette komolyan. 2014 januárjában visszajött az összehasonlító kontroll vizsgálatra, ahol észleltük a változást, ami a melanoma diagnózisát tovább erősíti. Az eredmény Calrk II, Breslow 0,25mm, ugyan nem a legkorábbi stádium, de még mindig idejében történt a beavatkozás.
A fentiek alapján Ön mit gondol a melanoma alattomosságáról és a rendszeres megelőző bőrrák szűrés fontosságáról?
Jelentkezzen be most online!